1. seighalan
  2. عمومی - ایزابل، الستیکس، فری پی بی اکس ...
  3. پنج شنبه, 23 ارديبهشت 1389
در اینجا قصد دارم بدون اینکه شمارو به مقاله ای ارجاع بدم برم سراصل مطلب و شما رو با نصب و راه اندازی و اجرای یک سناریوی کوچک از ماجول custom context آشنا کنم.

ابتدا باید ماژول custom context را که یک ماجول third party است دانلود و نصب کنیم. برای اینکار در trixbox کار کمی دردسر داره یعنی باید ابتدا ماجول customcontexts-0.3.6 را از لینک زیر دانلود و آن را در محلی مثل دسکتاپ ذخیره کنید:
[url]http://mirror.freepbx.org/modules/release/contributed_modules/[/url]
حالا در freepbx در مسیر setup>module admin>upload module فایل مورد نظر را انتخاب و دکمه آپلود را کلیک میکنیم. حالا روی module admin ماجول موردنظر را انتخاب و دکمه install را کلیک میکنیم.

خوشبختانه روی الستیکس 2 کار راحت‌تر است یعنی باید در freepbx از module admin از منوی کشویی گزینه extended repository را انتخاب کنید بعد دکمه check for update online را بزنیدحالا ماجول custom contex را کلیک کنیدو گزینه download and install را انتخاب کنید سپس process بعد هم confirm کنید.

حالا گزینه custom context را تحت بخش thirdparty addon در FreePBX داریم.
http://img102.herosh.com/2010/05/14/554023737.jpg

سناریو: فرض کنید سیاست شرکت این است که همه کارمندان فقط حق تماس شهری تهران را داشته باشند و مابقی که شامل مدیران و کارمندان خاص است میتوانند آزادانه از خطوط شهری برای برقراری تماس به تمام ایران (به علاو شماره های موبایل) استفاده کنند.

روی custom context کلیک کنید و روی دکمه add custom context کلیک کنید.یک نام و توضیح برای custom contextانتخاب میکنیم و دکمه submit را میزنیم.Dial rule مهم نیست چون شما کنترل را به outbound route میسپارید.
http://img104.herosh.com/2010/05/14/119322846.jpg

[color=orange]توجه داشته باشید که در FreePBX در قسمت outbound route ما از outbound route به نام تهران استفاده میکنیم. که در این روت مشخص شده که فقط تماس های شهری تهران مجاز باشد و کارمندان حق استفاده از صفر را ندارند. یعنی 9 | Z. ( البته اینجا نشد در ست تایپش کنم شما برعکس بنویسید)[/color]

حالا در custom context در قسمت outbound route تهران را که قبلاً در فری پی بی ایکس ساخته بودیم را allow میکنیم و مابقی را deny باقی میگذاریم.
http://img105.herosh.com/2010/05/14/19723990.jpg

در قسمت Internal dialplan مشخص میکنیم که داخلی های موردنظرمان از چه قابلیت‌هایی برخوردار باشند به عنوان مثال قابلیت ext local باعث می‌شود تا داخلی ما بتواند با بقیه داخلی ها در ارتباط باشد
http://img105.herosh.com/2010/05/14/906620848.jpg

در قسمت failover destination هم میگوییم که در صورت برقراری قانون یادشده چه اتفاقی برای داخلی بیفتد که اینجا ما hangup را انتخاب کردیم. یعنی اگر داخلی که قانون شرکت به آن اعمال شده قصد گرفتن شماره موبایل یا شهرستان را داشته باشد با بوق آشغال استقبال خواهد شد :)

http://img104.herosh.com/2010/05/14/749784502.jpg

حالا میتوانید با انتخاب هرداخلی از قسمت custom context تعیین کنید که داخلی متعلق به کدام سیاست سازمان است که مثلاً در این سناریو در custom contex:Tehran قرار میگیرند.

امیدوارم که این مقاله رضایت خاطر شما دوستان عزیز را فراهم آورده باشد ;)
نظر
هنوز هیچ نظری ارسال نشده است!
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای
بازگشت
خيلي عالي بود ممنون، يك تمتياز مثبت براي شما..
اين مقاله را در سايت بخش مفالات و مطالب قرار مي دهيد.. اگر آن را تغيير داديد بفرماييد تا در آن لحاظ كنيم..
نظر
0
رای
بازگشت
از نظر لطفتون ممنونم

چشم فکر میکنم به کمی ویرایش نیاز داشته باشد. برای قراردادن در سایت باهم هماهنگ میکنیم
نظر
0
رای
بازگشت
سلام

خوب بود ممنون :)
نظر
0
رای
بازگشت
سلام، خسته نباشين.
ممنون از مقاله خوبتون. ولي من يك مشكل دارم و اينكه نميتونم از لينكي كه دادين اون فايل رو دانلود كنم. ميخواستم ببينم اين فقط مشكل من هست يا اينكه...
نظر
نظر
0
رای
بازگشت
سلام دوست عزیز

از این لینک ماجول customcontex-0.3.6 را دانلود کنید

[url]http://mirror.freepbx.org/modules/release/contributed_modules/[/url]
نظر
0
رای
بازگشت
خسته نباشين، من اون فايل رو دانلود كردم و در مسيري هم كه گفتين فايل زيپش رو آپلود كردم. و در قسمت مربوطه ظاهر شد. ولي متاسفانه هر چقدر بر روي دكمه نصب و اكشن نصب كليك ميكنم، هيچ اتفاقي نمي افته و هنوز بصورت غير نصب موجود است. ميشه راهنمايي بفرمايين.

ممنون
نظر
0
رای
بازگشت
دوست عزیز

وقتی آپلود انجام شد باید مجدد به module admin برگردی و روی ماجول custom context کلکیک کنی بعد روی install کلیک کنی تا به freepbx اضافه بشه.یک بار دیگه سعی کنید.
نظر
0
رای
بازگشت
خواهش میکنم . تجربه شما هم خیلی جالبه . امیدوارم همه دوستان تجربیاتشون رو در اختیار بقیه قرار بدن :)
نظر
0
رای
بازگشت
سلام
طبق پیشنهاد شما ، custom context رو نصب کردم، قصدم همون محدود کردن امکان شماره گیری چند داخلی خاص برای همه است:
یعنی فرض کنید:
هیچ کس غیر از ext. های 1000و1001و 1002 نتوانند این شماره ها را شماره گیری کند
چه از خارج از PBX چه داخلش
من اومدم توی Dial rules این شماره ها رو نوشتم همه چیز رو Deny کردم و در قسمت fail over ... فرستادم روی شماره داخلی منشی(1000)
البته معلومه که یه جاش می لنگه ;D
ولی اتفاقی که میفته اینه که اگر این رو به اکستنشنی بدم که کلا لیمیت میشه
یعنی انگار این dial rule رو خیلی تحویل نمیگیره
لطفا راهنمایی کنید
نظر
0
رای
بازگشت
همین که پست رو ادیت کردم خودم فهمیدم ایراد کارم کجاست
باید Deny ruleبذاریم
کارمی کنه، واقعلا عالی مرسی
نظر
0
رای
بازگشت
عالی بود، ممنون.
نظر
0
رای
بازگشت
;D مقاله خیلی عالی و کاربردی بود
یه سوال داشتم آیا امکانش هست برای اینکه خطهای شهری رو که 8 خط روی یک کارت پی سی ای هستند از طریق تعریف نمودن چندین ترانک با حق استفاده های مختلف ازfxo ها تعریف کنیم تا بعدا بتونیم از این ترانک ها برای داخلی های مختلف با محدویت های cutsmo context استفاده کنیم با تشکر
نظر
0
رای
بازگشت
سلام
بله بعد از اینکه trunk، outboand مختلف را تعریف کردید.context های متنوع تعریف کنید که در آن در قسمت
outbaond دسترسی ها را می توانید اعمال کرده وبعد context را به داخلی های خاص assign کنید.
نظر
0
رای
بازگشت
ok ممنون
نظر
0
رای
بازگشت
واقعا قشنگ بود، مرسی. هرچند که بگم من داشتم دنبال این گزینه Custom Context می گشتم که بعد دیدم داخل تعریف extension اضافه شده.
من یک هک کوچولو با این ماژول کردم با توجه به نیازی که داشتم و تجربش را اینجا توضیح دادم. اینها همش به خاطر مقاله قشنگ شماست. مرسی!
نظر
0
رای
بازگشت
سلام
این لینک ها که مشکل داره.
نظر
  • صفحه :
  • 1