1. EyeDrIR
  2. عمومی - ایزابل، الستیکس، فری پی بی اکس ...
  3. سه شنبه, 05 دی 1391
با یه مقدمه کوچیک (برای یکسری آموزش میشه و برای یکسری یادآوری ) میرم سر سوال خودم

همانطوری که اساتید اینجا می دونن ما تو شبکه های داخلی برای کاهش jitter and latency از Qos استفاده می کنیم ( توضیحات هر کدام از این واژه ها به فارسی تو اینترنت هست )

اما تو شبکه اینترنت ما یه مشکلی داریم اینکه نودهایی که بین ما و مقصد هستن رو هیچ گونه کنترلی روشون نداریم

الف ) حالا سوال اینجاست که چجوری می تونیم این Qos رو تو سیسنم اینترنت پیاده سازی کنیم ؟؟؟

چون با این وضعیت ping و delay اینترنت ایران ، خیلی مسخره میاد سرویس voip داشتن تحت اینترنت ...

من خودم با سرعت حدود 8 مگ .. جیتر تو حالتی که از پروکسی استفاده نمی کنم تا 2000میلی ثانیه هم میرسه و این یعنی فاجعه ... ( برای ویپ حداکثر باید این مقدار پایین تر از 100 میلی ثانیه باشه که کیفیت زیاد افت نداشته باشه )

بهر حال باید راه حلی برای این موضوع باشه .. اما چجوری ؟؟؟

ب ) یکی از راه هایی که تو شبکه های داخلی به ذهن من میرسه اینه که مسیر حرکت رو به روتر ها بدیم که دیگه معطل پیدا کردن تو جدول آی پی هر روتر نشه و اینجوری حداقل تاخیر رو داشته باشیم
ولی باز روی اینترنت هیچ نظری نمی تونم بدم

ج ) نکته دیگه که به ذهنم میرسه و فکر کنم حتی ارزش تاپیک و بحث جدا داشته باشه اینه که سییتم وایبر چجوری کار می کنه ؟؟؟ اونم داره روی همین اینترنت کار می کنه .. چجوری داره این کیفیت رو میده ؟ اونم با این حجم ترافیک کاری برای کلاینت هاش ؟؟؟
خیلی دوست دارم بدونم کسی در این زمینه تحقیق کرده ؟؟ اصلا سوال پرسیده از جایی که وایبر عملکردش چجوریه ؟؟

ممنون میشم دوستان صاحب علم ، با حوصله پیگیر این مطلب باشن چون فقط بحث ویپ مطرح نیست .. خیلی کارهای دیگه هم میشه با این قضیه بهبود داد ..

[SIZE=3]لطفا زمان ارسال پست .. جوابتون مربوط به هر بخش میشه دقیقا اول پاسخ اسم هر از بخش های الف و ب و ج را بیاورید که نظم بگیره بحث
[/SIZE]

با تشکر
Ali King
نظر
هنوز هیچ نظری ارسال نشده است!
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای
بازگشت
یه نکته آموزنده :

[RIGHT][COLOR=#000000][FONT=Tahoma] یک بحث مهم کیفیت سرویس است که بتونه از بسته های ویس حمایت کنه
[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Tahoma]اول اینکه ما برای انتقال ویس رو ip باید پارامترهای فیزیکی مون رو چک کنیم و موارد زیر برامون مهممه

[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Tahoma]دیلی های نامتقارن که بهش jitter هم می گویند نباید بیش از ۳۰ میلی ثانیه باشد
[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Tahoma]
پهنای باند لینک جهت سیگنالینگ از ۱۵۰ بیت تا ۱ کیلو باید باشد
[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Tahoma]
برای rtp یا همون بسته های ویس ۱ درصد پکت لاس بیشتر مضر است[/FONT][/COLOR][/RIGHT]
Ali King
نظر
0
رای
بازگشت
سلام
وایبر و اسکایپ و.... فکر کنم بجز موارد خاص ip2ip حرکت میکنه ولی استریسک همه مدیا رو از طریق خودش عبور میده
خوب مسلما خیلی توی کیفیت تاثیر داره
نظر
0
رای
بازگشت
moje

خوب به نظرت چجوری میتونیم استریسک رو به قولی بومی سازی کنیم که با اینترنت بیخود بشه استفاده کرد ...

m.habili

همونطوری که تو قسمت ب اشاره کردم .. یه مشکل اساسی داریم ... تو Qos فقط اولویت بندی میشه .. من چجوری به روترهایی که توی مسیر هست بتونم دستور بدم ... ( منظورم مثلا نود اول روتر من ، بعد روتر شرکت اینترنت ، بعد نود منطقه مخابراتی ، بعد نود کشوری ، بعد ووو تا برسه مثلا به فلان جا که نود ما هست ) فقط نود اول و آخر رو می تونیم روتر بذاریم و تنظیمات بدیم بهش .. مشکل اساسی تر تو کانفیگ های بزرگ تر اینه که نمی تونیم توی نود مقصد ، دسترسی داشته باشیم ... مثلا همین وایبر .. که توی نود مقصد کاری از دستش بر نمیاد .. یا بر میاد و من خبر ندارم :))

شرکت اینترنت رو عوض کنیم ؟ خودم دلم نمیاد سرعت 7مگم رو ببخشم و عوض کنم :((
راهی نداره یه کاری بکینم این جیتر بیاد پایین حداقل

یه بحثی روی اینترنت و سایت های خارجی هست به اسم NetEqualiser که همین سیستم Qos رو تو بستر اینترنت عملی کنن .. منتها من راه حل عملی ندیدم .. :(

بیاین فکرامون رو روی هم بذاریم .. شاید به نتیجه ای رسیدیم .

راستی من نمی دونم شما کجایی ولی امسال که سرعت های اینترنت رو حداقل خیلی ارتقا دادن .. من خودم 1 گیگ رو 15 تا 20 دقیقه دانلود می کنم :D
باشد که سرعت جیتر رو هم پایین بیاریم و همه رستگار شویم
آمین
Ali King
نظر
0
رای
بازگشت
[COLOR=#6B6B6B][FONT=Arial Black]Voice QoS
[/FONT][/COLOR][COLOR=#6B6B6B]
[FONT=Arial]
[/FONT]
[/COLOR]

[COLOR=#000000][FONT=Arial]- Adaptive jitter removal[/FONT]
[/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Arial]- Comfort noise generation[/FONT]
[/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Arial]- Silence suppression[/FONT]
[/COLOR][FONT=Arial][COLOR=#000000]- 802.1p/Q VLAN tagging [/COLOR][COLOR=#6b6b6b]([/COLOR][COLOR=#6B6B6B]IEEE 802.1p tag)[/COLOR]
[/FONT][COLOR=#000000][FONT=Arial]- Differentiated Services ([/FONT][COLOR=#6B6B6B][FONT=Arial]DiffServ code point (TOS) bits[/FONT][/COLOR][FONT=Arial])[/FONT]
[/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Arial]- Type of Service (ToS)[/FONT]
[/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Arial]- QoS statistics reporting[/FONT]
[/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Arial]- Echo cancellation (G.168 up to 128ms)[/FONT]
[FONT=Arial]
[/FONT]

[/COLOR]

[SIZE=4][COLOR=#6B6B6B][FONT=Arial]کسی اطلاعاتی داره در این زمینه ؟[/FONT]
[FONT=Arial]
[/FONT][/COLOR][/SIZE]
Ali King
نظر
0
رای
بازگشت
Demo Video
اینم یه راه کار دیگه

امیدوارم جالب باشه براتون

توی فیلم به نکته جالبی اشاره می کنه ... همانطور که میبینین پهنای باند هر دو اینترنت یکی است .. ولی یکی با سرعت چند 10 برابر و بیشتر دانلود می کند بخاطر اینکه لینک های موازی به سرور می زنه .. همانکاری که IDM انجام می دهد برای بهبود سرعت

حالا این دستگاه میاد همین کار رو برای ویپ ارائه میده ... بصورت سخت افزاری ولی من هنوز معتقدم میشه بدون هزینه این دستگاه ها به این کیفیت رسید
Ali King
نظر
0
رای
بازگشت
دوست عزیز اگه دیوایس هات سیسکو هست همه پورت هات رو تو یک voice vlan بزار بعد تو global conf بزن mls qom
کیفیت تو Lan رو خیلی بالا میبره تو internrt هم با کدک ها بازی کن
نظر
0
رای
بازگشت
mls qos منظورتون بود؟؟؟
من چک کردم qos بود.میشه یه توضیحی در ارتباط باهاش بدین.
نظر
0
رای
بازگشت
اساتید کمک نمی کنن ؟
Ali King
نظر
  • صفحه :
  • 1